User Tools

Site Tools


denik:16_10_24

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revisionPrevious revision
Next revisionBoth sides next revision
denik:16_10_24 [2016/11/05 11:50] transsibdenik:16_10_24 [2016/11/05 12:13] transsib
Line 3: Line 3:
 ===== Bangkok ===== ===== Bangkok =====
  
-**24. 10.:** Jsou tři hodiny ráno a naše letadlo (ačkoliv Zuzka tomu do posledních minut nevěřila) úspěšně dosedlo na letiště Don Mueang v Bangkoku. Z letiště jezdí sice i noční vlaky, ale nás by ve městě nikdo neubytoval a tak si radši steleme na celkem pohodlných sedačkách v hale a snažíme se do rána alespoň trochu vyspat. To už jezdí i autobusy a protože máme ubytování přímo ve středu města, na turistické uličce Khaosan, můžeme jet přímým autobusem 58. V Bangkoku je důležité rozlišovat velké autobusy od malých bílých dodávek. Ty totiž, i přes stejná čísla, často končí v úplně jiné části města. My nezkušeni samozřejmě nasedáme do špatného a sen o přímém spoji se nám rozplynul. No co, užíváme si vyhlídkovou jízdu. Bangkok je veliký.+**24. 10.:** Jsou tři hodiny ráno a naše letadlo (ačkoliv Zuzka tomu do posledních minut nevěřila) úspěšně dosedlo na letiště Don Mueang v Bangkoku. Z letiště jezdí sice i noční vlaky, ale nás by ve městě nikdo neubytoval a tak si radši steleme na celkem pohodlných sedačkách v hale a snažíme se do rána alespoň trochu vyspat. To už jezdí i autobusy a protože máme ubytování ve středu města, na turistické uličce Khaosan, můžeme jet přímým autobusem 58. V Bangkoku je důležité rozlišovat velké autobusy od malých bílých dodávek. Ty totiž, i přes stejná čísla, často končí v úplně jiné části města. My zatím nezkušení samozřejmě nasedáme do špatného a sen o přímém spoji se nám rozplynul. No co, užíváme si vyhlídkovou jízdu. Bangkok je na to dostatečně veliký.
  
-Hned po příjezdu si všímáme všude přítomných černo-bíle oblečených lidí a stejně laděné výzdoby. Minula nás smutná zpráva o smrti 88 letého thajského krále. Byl světově nejdéle vládnoucím představitelem země, na trůnu strávil celých 70 let a pro Thajsko byl respektovanou osobností. Ačkoliv ani ten nemá zcela čistou minulost, v současné době do jisté míry zamezoval dalšímu rozšiřování moci vládnoucí vojenské junty. Ta přebrala v Thajsku vládu v květnu 2014 a není jasné, kdy dojde ke jmenování králova nástupce. Oficiálně se má vojenská junta vyrovnat s korupcí ve vládě, upravit volební systém a připravit novou ústavu. Následně má zpět předat velení demokraticky zvolené vládě. Kdy se tomu ale tak stane je otázkou, prozatím to vypadá na utužování moci nad médii a soudní a výkonnou mocí. Černo-bíla výzdoba a smutek má být držen ještě půl roku.+Hned po příjezdu si všímáme všude přítomných černo-bíle oblečených lidí a stejně laděné výzdoby. Minula nás smutná zpráva o smrti 88 letého thajského krále. Byl světově nejdéle vládnoucím představitelem země, na trůnu strávil celých 70 let a pro Thajsko byl respektovanou osobností. Ačkoliv ani ten nemá zcela čistou minulost, v současné době do jisté míry zamezoval dalšímu rozšiřování moci vládnoucí vojenské junty. Ta přebrala v Thajsku vládu v květnu 2014 a není jasné, kdy dojde ke jmenování králova nástupce. Oficiálně se má vojenská junta vyrovnat s korupcí ve vládě, upravit volební systém a připravit novou ústavu. Následně má zpět předat velení demokraticky zvolené vládě. Kdy se tomu ale tak stane je otázkou, prozatím to spíše vypadá na utužování moci nad médii a soudní a výkonnou mocí (ačkoliv z pár dní pobytu si těžko uděláme reálný obrázek). Černo-bíla výzdoba a smutek má být držen ještě půl roku.
  
 {{gallery>:ims:16_10_24a}} {{gallery>:ims:16_10_24a}}
  
-Čeho si ale krom barevného ladění celého Thajska všímáme mnohem víc je absolutní rozdíl oproti Indii. Žádné troubení, žádné odpadky, čisté chodníky (nebo vůbec chodníky) a poklidný a milý život Thajců. Na to, jak je Bankgog veliké město, je podezřele čisté, plné zeleně a moderně působící. Po měsíci tak vidíme koše na tříděný odpad nebo přechody se semafory. :-) Dnešní plán je po náročné noci jednoduchý: užívat si změny, ubytovat se, najíst se a ochutnat místní pivo. Nic co by mohl být problém zvládnout. :-)+Čeho si ale krom barevného ladění celého Thajska všímáme mnohem víc je absolutní rozdíl oproti Indii. Žádné troubení, žádné odpadky, čisté chodníky (nebo vůbec chodníky) a poklidný a milý život Thajců. Na to, jak je Bangkok veliké město, je až podezřele čisté, plné zeleně a moderně působící. Po měsíci tak vidíme koše na tříděný odpad nebo přechody se semafory. :-) Dnešní plán je po náročné noci jednoduchý: užívat si změny, ubytovat se, najíst se a ochutnat místní pivo. Nicco by mohl být problém zvládnout. :-) 
 + 
 +//Pozn. pivo: na výběr (krom nepiva Heineken a .jaksejmenovalo?..) je dražší Singha a levnější Leo a Chang. Ačkoliv Chang je většinou nejlevnější a v hospodách bývá od 75 bathů (52 kč), u nás vítězí.//
  
 {{gallery>:ims:16_10_24b}} {{gallery>:ims:16_10_24b}}
  
-**25. 10.:** V Bangkoku je krom rozsáhlého komplexu chrámů i několik muzeí, galerií a kulturních center. Během jednoho dne toho mnoho stihnout nejde, ale snažíme se rozumně kombinovat. Krom nutné návštěvy nádraží, kde na druhý den pořizujeme lístky do vlaku (na to jak jsou nádraží i vlaky krásné, online nákup lístků možný není), míříme i do Centra Kultury a Umění. Tam je krom jiného výstava historických fotografií Bangkoku a rozdíl oproti současnosti je diametrální. Výstavní prostor je veliký, ale my přejíždíme zpět do centra k návštěvě chrámů. Ty jsou v historické části města prakticky všude a stačí jen náhodně procházet uličky. Hlavní palácový komplex "Grand palace" je kvůli držení smutku za zemřelého krále uzavřen, ale všechny ostatní chrámy lze procházet volně. Navštěvujeme tak i Wat Pho, kde je doslova leží největší socha Budhy na světě (největší ležící). Ten se usmívá a vypadá velmi spokojeně, nedivíme se mu, nám je tahle poloha také mnohem milejší než sezení.+**25. 10.:** V Bangkoku je krom rozsáhlého komplexu chrámů i několik muzeí, galerií a kulturních center. Během jednoho dne toho mnoho stihnout nejde, ale snažíme se rozumně kombinovat. Krom nutné návštěvy nádraží, kde na druhý den pořizujeme lístky do vlaku (na to jak jsou nádraží i vlaky krásné, online nákup lístků možný není), míříme i do Centra Kultury a Umění. Tam je krom jiného výstava historických fotografií Bangkoku a rozdíl oproti současnosti je diametrální. Výstavní prostor je veliký, ale my přejíždíme zpět do centra k návštěvě chrámů. Ty jsou v historické části města prakticky všude a stačí jen náhodně procházet uličky. Hlavní palácový komplex "Grand palace" je kvůli držení smutku za zemřelého krále uzavřen, ale všechny ostatní chrámy lze procházet volně. Navštěvujeme tak i Wat Pho, kde doslova leží největší socha Budhy na světě (největší ležící). Budha usmívá a vypadá velmi spokojeně, nedivíme se mu, tahle poloha je mnohem příjemnější než sezení.
  
 {{gallery>:ims:16_10_25}} {{gallery>:ims:16_10_25}}
Line 29: Line 31:
 {{gallery>:ims:16_10_27}} {{gallery>:ims:16_10_27}}
  
-Zatímco první den se zmáháme jen na výlet po městě a návštěvu watů uvnitř hradeb, druhý den vypůjčujeme zmíněnou motorku. Ta vychází levněji než cestování místním MHD (větší červené rikšy) a když si člověk zvykne na řízení vlevo, jde o velice praktický způsob cestování. Jedeme na kopec nad město na Wat Phra That Doi Suthep, ze kterého je pěkný výhled na celé město a dál do královského paláce Bhubing Palace. Od toho sice nejde čekat strarobylé památky, v areálu je pouze několik budov postavených před ne více než padesáti lety, ale v místních zahradách se hezky odpočívá. Za odpočinkem na večer míříme i k nedalekému jezeru ..., to je sice celé blátivé, ale natolik vyhřáté, že neodoláme a konečně v Thajsku užíváme plavky. Krom skvělé vody musíme zmínit i restaurace na břehu. Každá má zástup bambusových přístřešků přímo u jezera a levné pivo (pinta 65 bathů) a ještě levnější jídlo.+Zatímco první den se zmáháme jen na výlet po městě a návštěvu watů uvnitř hradeb, druhý den vypůjčujeme zmíněnou motorku. Ta vychází levněji než cestování místním MHD (větší červené rikšy) a když si člověk zvykne na řízení vlevo, jde o velice praktický způsob cestování. Jedeme na kopec nad město na Wat Phra That Doi Suthep, ze kterého je pěkný výhled na celé město a dál do královského paláce Bhubing Palace. Od toho sice nejde čekat starobylé památky, v areálu je pouze několik budov postavených před ne více než padesáti lety, ale v místních zahradách se hezky odpočívá. Za odpočinkem na večer míříme i k nedalekému jezeru Huay Tung Tao, to je sice celé blátivé, ale natolik vyhřáté, že neodoláme a konečně v Thajsku užíváme plavky. Krom skvělé vody musíme zmínit i restaurace na břehu. Každá má zástup bambusových přístřešků přímo u jezera a levné pivo (pinta 65 bathů) a ještě levnější jídlo.
  
 {{gallery>:ims:16_10_28}} {{gallery>:ims:16_10_28}}
Line 35: Line 37:
 ===== Chiang Rai ===== ===== Chiang Rai =====
  
-**29-30. 10.:** Z Chian Mai přejíždíme jen kousek (tj. 3 hodiny) do Chiang Rai, města na severu Thajska blízko tzv. Zlatého trojúhelníku. Chiang Rai je ještě menší, umístěné nedaleko hor a jako ostatní města na severu obklopené Waty v širokém okolí. Kromě bohatého výběru v samotném centru tak zas půjčujeme motorku a jedeme na venkov. Jedno z bizardních míst, které lze navštívit nese název Wat Rong Khun, na západě známé pod jménem Bílý chrám. Ten je jen 20 let starý (roku 1996 ho začal jako svůj vlastní projekt stavět Chalermchai Kositpipat), ale i tak se k němu pro jeho neotřelou podobu sjíždí zástupy místních i turistů. Krom lebek, natahujících se rukou a dalších pekelných výjevů obsahuje i malby poměrně současné, ať už jde o začlenění do obrazu Budhy postavu Harryho Pottera nebo třeba Terminátora.+**29-30. 10.:** Z Chian Mai přejíždíme jen kousek (tj. 3 hodiny) do Chiang Rai, města na severu Thajska blízko tzv. Zlatého trojúhelníku. Chiang Rai je ještě menší, umístěné nedaleko hor a jako ostatní města na severu je v širokém okolí obklopené Waty. Kromě bohatého výběru v samotném centru tak zas půjčujeme motorku a jedeme na venkov. Jedno z bizarních míst, které lze navštívit nese název Wat Rong Khun, na západě známé pod jménem Bílý chrám. Ten je jen 20 let starý (roku 1996 ho začal jako svůj vlastní projekt stavět Chalermchai Kositpipat), ale i tak se k němu pro jeho neotřelou podobu sjíždí zástupy místních i turistů. Krom lebek, natahujících se rukou a dalších pekelných výjevů obsahuje i malby poměrně současné. Do obrazu Budhy se tak autor nebál začlenit postavu Harryho Pottera nebo třeba Terminátora.
  
 {{gallery>:ims:16_10_29}} {{gallery>:ims:16_10_29}}
Line 45: Line 47:
 ===== Mae Sai ===== ===== Mae Sai =====
  
-**31. 10.:** Jde to ještě více na sever. Přes hranice nespěcháme a tak se přesouváme jen hodinu a půl jízdy k severní hranici Thajska a Barmy, do města Mae Sai. To je od Barmské (správně Myanmarské) části oddělené malým kanálem a v podstatě plynule na něj navazuje na druhé straně město Tachileik. My pro dnešek ještě zůstáváme v Thajsku, užíváme poslední drsné masáže a zítra brzo ráno půjdeme zkusit štěstí na hranice. Spí se nám dobře, ještě totiž nevíme, co nás čeká. :-)+**31. 10.:** Jde to ještě více na sever. Přes hranice nespěcháme a tak se přesouváme jen hodinu a půl jízdy k severní hranici Thajska a Barmy, do města Mae Sai. To je od Barmské (správně Myanmarské) části oddělené malým kanálem a v podstatě plynule na něj navazuje na druhé straně město Tachileik. My pro dnešek ještě zůstáváme v Thajsku, užíváme poslední drsné masáže (a místní sladké víno) a zítra brzy ráno půjdeme zkusit štěstí na hranice. Spí se nám dobře, ještě totiž nevíme, co nás čeká. :-)
  
 {{gallery>:ims:16_10_31}} {{gallery>:ims:16_10_31}}
denik/16_10_24.txt · Last modified: 2016/11/15 17:31 by transsib