User Tools

Site Tools


denik:14_08_18

18. 8. Ačkoliv to ministerstvo zahraničí nedoporučuje, víza on-arrival do Vietnamu použít jdou. Po předložení zvacího dopisu (jde objednat online do dvou dnů) mě Turkish airlines přes přepážku pustili. Čekám v Bangkoku na letišti a obloha začíná podezřele tmavnout. Nakonec vše dobré, trocha blesků a vody a jen hodinové zpoždění letadla. Díky tomu už bohužel nestíhám mhd do města a hledám nejlevnější taxi. Všechny jsou dost předražené a tak jdu kus pěšky a vedle letiště beru motorku za třetinovou cenu (80). Během cesty se rovnou vzdávám myšlenky jednu si zde půjčit, místní doprava je síla. Na 80 milionů lidí tu je 40 milionů motorek. Jinak vše pozitivní, všichni přátelští, levné pivo a uličky živé jak v Bangkoku. Překvapivě i tady je spousta barů s podezřele málo oblečenou obsluhou a chlápci na kole se zvonkem oslovující stylem “man want something?” a “girl friend? cheap, nice”.

19/20. 8. Zkouším organizované výlety po okolí Mekongu, stojí něco přes tři stovky a stojí za to. 19. Vyrážíme autobusem do města Cái Bè a odtud po Mekongu dál do vesnic a plovoucích trhovišť, viz fota. Snad jen v itineráři avizovaný cyklovýlet (půl hodinka na kole tam a zpět) mohl být o něco záživnější. :-) Protože je to tu fakt levný, beru podobný výlet i na 20. do tunelů z války o Vietnam u vesnice Cu Chi. Během války tu bylo přes 200km, naší skupině se povedlo překonat celých 100m. Všechno je tu nápadně protiamericko zaměřené a není se čemu divit, doteď jsou vidět krátery po spadaných bombách (bylo jich přes 500 000) a lidé postiženi Agentem Orange a jinými použitými chemikáliemi (přes 78 milionů litrů). O život přišlo 3 miliony vietnamců.

Zážitky z obou dní skvělé (v případě tunelů neočekávané) a dokonce nás doprovázel anglicky mluvící průvodce. Večer přejíždím do Danangu a volím nejlevnější dopravu - letecky s Vietjet. Na letišti jsou vidět první náznaky lokální nízkonákladovky, ale zatím vše v pořádku. Drobnější problémy nastávají při čekání na letadlo, kdy jediná informace, kterou se daří získat je “sorry, plane broken”. Další (nerozbité) má letět v 21:10, tak snad…

A přece ne, letadlo posunuto na 22:10 a následně prý okolo půlnoci. Že by se přeci jen vlak vyplatil?

denik/14_08_18.txt · Last modified: 2015/11/25 20:12 (external edit)