User Tools

Site Tools


denik:14_07_06

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revisionPrevious revision
Next revision
Previous revision
Next revisionBoth sides next revision
denik:14_07_06 [2014/07/08 16:20] transsibdenik:14_07_06 [2014/07/08 16:44] transsib
Line 1: Line 1:
-Irkutsk lze popsat jako město klasického sovětského stylu, kombinace starších dřevěných budov s domy z betonu, vše tak trochu nahnuté rozpadající se. Pár má i barevnou plachtou tvořenou fasádu - dělají tak dojem téměř nové stavbyPodobně je na tom lokální MHDvlastně většina věcí zde:-) Odpoledne cestujeme do Listvyanky, bláhově si myslíme, že se odsud dostaneme lodí na ostov Olkchon - chyba lávkyNejenže lodí to nepůjde (pokud nechceme zaplatit dobrých 48 tisíc rublů), ale ani po silnici nás nic nedopraví - silnice v Listvyance končíNicméně je tu krásně a tak posedáváme na plážipijeme Starého Melnika pojídáme místní specialitupečeného omulaProtožna ostrov je cesta jen zpěes Irkutskrozbíjíme tábor a děláme oheňKonečně přichází ke slovu i kytara, za tu dlouhou cestu to stálo;-)+Cestujeme na Olkchon! Znamená to hodinu do Irkutsku a dalších dobrých šest na ostrov. Už cesta ale stojí za toohromné březové udypřítomné lesy vystřídaly táhlé planiny otevřený prostor, skvělé a trvalo to jen tři týdny:-) Podstatně se změnilo i obyvatelsko, Mongolsko je blízko a na místních je to poznat. Kousek je Buriatsko (na východě Bajkalu)kde je Asie také výraznějšíCesta je už jen prašná a přeplněná maršrutka s bagáží na střeše má co dělat, aby se nepřeklopila. Troubení na krávy a ovce běhající po silnici vše hezky dokreslujeNa místě nacházíme skvělou hospodukde mají vychlazeného Melnika a výborné polívky za pár korun, vracíme se sem ještě několikrát. Stan stavíme kus za městem nad útesem (prý se jmenuje Sarajský sor), spíme ale pod širákem a ranní úsvit je parádníKolem se pasou krávy a celou noc nezaprší, to by šlo! 
 + 
 +Večer se ještě vypravíme na skalnstý výběžekkde najdeme pro Rusko asi tradiční dřevěné sloupy omotané barevnými mašlemi šátky a na kamenech před nimi poházení penízky a dokonce i bankovky a cigarety. Zřejmě nějaká obětina? Olkchon má podle průvodce jakousi šamanskou historiivíc jsme ale zatím nezjistili. 
 +Omašlované stromy jsmev´viděli už na jekatěrinburské slavnosti, tam nám taky vysvětlili, že slouží k vyslovení nějakého áníkteré by se mělo vyplnitAle nesmí se nikomu prozradit! Cestou na Olkchon jsme těchto sloupů viděli celkem spoustu a u jednohovz nich řidič naší maršrutky ibrzdil a vyhodil pár kopějek na šťastnou cestu. 
  
  
denik/14_07_06.txt · Last modified: 2023/06/16 12:02 by transsib