User Tools

Site Tools


denik:14_06_22

Vstáváme do krásného rána, teda spíš dopoledne, a vyrážíme do centra, tentokrát i s Oljou. Bere nás do Zamoskvorječe, staré Moskvy, která je nádherná. Spousta zeleně, jako všude v Moskvě, pěší zóna a nádherné domy, které postavil soudruh Lenin a dodnes patří mezi jedno z nejžádanějších a doceal drahých bydlení.

V místním parku nám Olja ukazuje svoje oblíbené sousoší Děti jsou oběti neřestí dospělých od Mihaila Chemiakina. Pak nás přes řeku vede k šlehačkovému domu a konečně nám připomene, že je to přece Chrám Vasila Blaženého! Jo, tak s tím se potřebujeme vyfotit :)

Rudé náměstí je zavřené, slaví se tu nějaké válečné výročí. Ale my stejně nemáme čas, běžíme NA BALET! Balšoj těatr sice českou baletní aspirantku uvítal s otevřenou náručí a okamžitě jí nabídl několik hlavních rolí, ale lístky na představení už neměli. V biljet kase na náměstí nám ale prodavačka doporučila divadlo Natalye Sats a prodala nám lístky na pohádkový balet Zoluška. Olja nám pak vysvětlila, že to je naše Popelka.

Divadlo je zvenčí dost ošklivé, uvnitř nás ale čeká spousta překvapení, třeba sochy pánů jezdících na delfínech, obrovská voliéra s papoušky, spousta stánků s parukami, hračkami a kouzelnickými potřebami a obrovské hlediště našlapané dětmi a rodiči. Balet uvádí stará paní, která stručně popíše děj, to se docela hodí. Představení má 2 hodiny 20, je nádherně kostýmované, choreografie je krásná a výkony parádní, jen roztomilý princ nemá svůj den.Jednou nedotočí piruetu a zapotácí se, podruhé špatně doklekne a má co dělat, aby vybral rovnováhu. Je mi ho líto :/

O přestávce ve velkém prodávají maroženoje, velký kornout skvělé smetanové zmrzliny, a je to jediná levná věc v Moskvě - stojí 50 rublů, čili 25 kaček. Délka přestávky ale není přizpůsobená velikosti kornoutku. Máme co dělat.

Zjišťujeme, že naše místa zabraly cizí drzé děti, ale nestěžujeme si. Náš lístek stál totiž 110 rublů a jak zjišťujeme, hlediště je nečíslované, takže první půlku strávíme na místech luxusních, druhou pak na jen o něco méně luxusních.

Potkáváme se znovu s Oljou a Kafem, který si balet ze záhadného důvodu nechal ujít. Je mi ho líto :/ Kafe zatím objevoval krásy staré Moskvy.

Jdeme se najíst do Mu-Mu a konečně ochutnáme ruskou okrožku, o které Kafe mluví už asi 3 měsíce. Je to studená polévka z okurky, ředkviček, kvásku a kdoví, čeho ještě. Nikdo nesmí začít jíst, dokud nejsou pokrmy vyfocené. Díky tomu nám vidíte doslova až do talíře :)

Protože jsme všichni úplně groggy, Olja jede domů a my se vyvalíme v parku Kolomenskoe. Je to rozlehlé místo nad řekou Moskva, ze kterého je krásný výhled na panorama města. Možná je to zakázané, ale stejně se nebojíme otevřít si plechovky Siberskoje korony.

Plánujeme jít spát brzy, ale nakonec s Oljou kecáme až do 1 a plánujeme další část cesty. Ráno nás čeká autobus do Suzdalu.

22. 6. Kafeho poznámky místo baletu návštěva Novoděvičného chrámu, menší ale skvělý komplex. Víc později, neni čas.

~~DISCUSSION~~

denik/14_06_22.txt · Last modified: 2015/11/25 20:12 (external edit)